#BioNTech and #Pfizer plan to produce up to 3 billion doses of the #COVID_19 vaccine
BioNTech could have the capacity to develop 3 billion doses of its COVID-19 vaccine next year, Chief Executive Ugur Sahin said in an interview published on Tuesday.
Sahin told Bloomberg the firm could increase manufacturing capacity depending on demand and other factors, including whether an additional boost is required.
BioNTech and Pfizer began trialing a potential third dose of their vaccine last month to combat variants that current vaccines might not be able to prevent as well."We now understand the evolution of the virus can result in new variants that come with new biological and medical features," said Sahin.
Pfizer said in January that it plans to make at least 2 billion doses of its vaccine by the end of the year.