Wednesday, 23 June, 2021, 15:25
On behalf of the people of the Republic of Belarus and himself, Belarus President Alexander Lukashenko congratulated Acting Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan on his Civil Contract party’s victory in the early parliamentary elections:
“Your determination and dedicated service to the interests of the Armenian people has been the key to success in the most important public and political campaign for the country,” the President of Belarus said.
Alexander Lukashenko expressed confidence that the ongoing multifaceted interaction between Minsk and Yerevan will continue to develop in various fields for the sake of friendship and prosperity of the two countries.