Sevan Startup Summit 2021 is cancelled because our access to the venue area was denied
We are very sorry to inform you that Sevan Startup Summit 2021 is cancelled because our access to the venue area was denied. After almost two months of negotiations, relevant state bodies have found it unfitting to provide us with the venue area for the Summit beloved by everyone. We do not wish to interpret this decision in any way, however, we consider the reasons to be mere justification because the format of our event has not changed during the last few years.
The venue area has been the permanent place for our team’s tent camps during 2009-2019, and then the permanent place for Sevan Startup Summit in 2016-2019. During these years, we have conducted significant cleaning and maintenance of the area at our own expense. We reckon the cancellation of the Summit as a result of this decision will negatively affect the entire Armenian startup ecosystem. Taking into account the extended geography of the summit participants (people from 45 different countries have participated in 2019), Armenia, as a country that has claimed startup and IT orientations to be vital for its economy, will also suffer.
We would like to mention that during 2016-2019 we have hosted high-ranking officials of the Republic of Armenia, all of whom, without exception, have expressed their awe for both the format and the content of the summit.
In any case, Seaside Startup Summit will continue its activity. During these two years, several alternative formats to the main Summit have been developed, such as SSS Holidays, SSS Weekend, SSS VR, SSS Game and others. We are discussing the organization of Summit’s main and newly developed formats on various coastal parts of the world with our international partners on different levels: Russia, United States, UAE, India, Argentina, etc.
Meanwhile we have been discussing how we can cooperate with our many colleagues within the scope of SSS21. A significant number of people have purchased participation tickets. We extend our apologies. All tickets will be refunded in the upcoming days.