Statement by Artsakh FM on the visit of diplomats accredited in Azerbaijan to the occupied territories of Artsakh
Statement by Artsakh Foreign Ministry on the visit of diplomats accredited in Azerbaijan to the occupied territories of Artsakh։
''We condemn, in the strongest possible terms, the organization on July 10, 2021 by the Azerbaijani authorities of the visit of staffers of foreign diplomatic missions accredited in Azerbaijan to the occupied territories of the Republic of Artsakh, including the city of Shоushi. By such actions, Azerbaijan is trying to consolidate the results of the aggressive war it unleashed on September 27, 2020 with the participation of Turkey and militants from international terrorist and extremist organizations against the Republic of Artsakh.
We emphasize once again that the current situation is the result of illegal actions of Azerbaijan, which has grossly violated fundamental principles of international law, such as the non-use of force or the threat of force, the peaceful settlement of disputes, respect for human rights and fundamental freedoms, equality and the right of peoples to decide their fate and the implementation of international obligations in good faith.
We call on the OSCE Minsk Group Co-Chair states to take all necessary steps aimed at resuming the negotiation process with a view to a final settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict''.