Artsakh Ombudsman Publishes Report on Illegal Prosecution and Trials by Azerbaijan of the Armenian POWs
![]() 1855 Tuesday, 23 November, 2021, 18:24 The Human Rights Ombudsman’s staff of the Republic of Artsakh published a Report on Malicious Prosecution by Azerbaijan of Captured Armenian Servicemen and Civilians. The report provides information on fabricated and illegal prosecutions against the Armenian POWs and civilian captives which is a gross violation of the Geneva Conventions Relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War and Relative to the Treatment of Prisoners of War. As a result of the organized 45 illegal, groundless and falsified trials, 3 persons (one of them civilian) were sentenced to 20 year, 2 persons (civilian) to 15 year, 23 persons to 6 year, 2 persons to 4 year, 13 persons to 6 year imprisonment. Materials of fake criminal cases of 2 Armenian prisoners of war are in the Ganja court of grave crimes. 5 of the Armenian POWs subjected to illegal trials were repatriated on October 19, 2021. However, at the moment, 40 Armenian POWs and civilian captives are convicted on baseless charges in Azerbaijan. ![]() |