Russia requested an urgent meeting of the UN Security Council on the situation at the Zaporozhye NPP
Monday, 22 August, 2022, 19:42
Russia has sent a request to hold an urgent meeting of the UN Security Council tomorrow, August 23, due to the situation at the Zaporozhye nuclear power plant, Dmitry Polyansky, First Deputy Permanent Representative of the Russian Federation to the UN, said. According to him, the Secretary General of the organization António Guterres was asked to speak at the meeting. It has already been scheduled, it will start at 22:00 Moscow time. “We requested an urgent meeting of the UN Security Council on the agenda item “threats to international peace and security,” wrote Mr. Polyansky on the Telegram channel. The news is being added.