Taguhi Tovmasyan: If Azerbaijan doesn’t fulfill even the requirements of the International Humanitarian Law, then why does Pashinyan bring Aliev’s claims to life
Wednesday, 24 August, 2022, 13:12
Azerbaijan grossly violates the International Humanitarian Law, the provisions of the Trilateral Statement: ALARM TO THE INTERNATIONAL COMMUNITY
With a regular unlawful decision Azerbaijan’s criminal government has banned the searches for the bodies of the Armenian military personnel and civilian persons in the occupied by Azerbaijan communities of Artsakh since January, 2022, thus trying to cause mental suffering to the Armenians worldwide.
The Statements from November 10, 2020, January 11, 2021 envisage the urgent regulation of the humanitarian issues carrying paramount importance, including “an exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead”. However, Azerbaijan unilaterally infringes the interstate arrangements once again, simultaneously “striking” at the fundamental norms of the International Humanitarian Law stated in four Geneva Conventions “On the Protection of Victims of War” from 1949, in the additional Geneva Protocol from 1977 attached to August 12, 1949 Geneva Conventions “On Protection of Victims of International Armed Conflicts”, as well as two additional protocols appearing as a system of rules aimed at protecting a human during the armed conflict.
The European Convention on Human Rights forms a combination of mutual initiatives and objective obligations, and the principle of reciprocity is on. The imperative of implementing the provisions of the International Humanitarian Law is evident, thus I again address my international colleagues to condemn such a criminal behavior by Azerbaijan and take respective measures to protect the fundamental rights of the missing Armenian military personnel and civilian persons and their families.
Such a criminal behavior by Azerbaijan sets forward an objective question: if Azerbaijan doesn’t fulfill even the requirements of the International Humanitarian Law, then why does Nikol Pashinyan bring I. Aliev’s claims to life. Non-implementation by Azerbaijan of the mentioned humanitarian requirements gives the opportunity to oppose and act from the position of a claimant to protect Humanitarian Law. However, Nikol Pashinyan does not do it for obscure reasons.