NSDC imposed sanctions against 606 people from the leadership of Russia - Zelensky
The National Security and Defense Council on Wednesday, September 7, imposed sanctions against 606 people from the leadership of the Russian country. President Volodymyr Zelenskyy in the evening address said that the sanction list includes 28 members of the Russian Council, 154 members of the Federation Council and 424 State Duma. Video of the Day "They are all responsible for this war, for terror against our people. And none of them will escape responsibility is just a matter of time.
We have already made some of the necessary legal, diplomatic and political steps for the sake of such responsibility for them, ”the Head of State emphasized.