Meeting of Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan in Astana
On October 14, the meeting of the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan was held in Astana.
The sides discussed the implementation process of the agreements reached by the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, touched upon the work within the framework of the commissions on border delimitation and border security, as well as in the direction of unblocking economic communications and transport infrastructures in the region.
During the meeting, they exchanged views on the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan emphasised the need for the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the immediate release of all Armenian prisoners of war and the unconditional observance of the ceasefire regime. The introduction of international mechanisms for monitoring and controlling the border situation was highlighted in terms of preventing new aggressions.