Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with the Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov
Friday, 11 November, 2022, 19:54
On November 11, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Sergey Lavrov, the Foreign Minister of Russian Federation.
The interlocutors touched upon the agenda topics of the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Collective Security Treaty Organization to be held in Yerevan on November 22, as well as the issues regarding the summit of the leaders of the CSTO countries.
During the phone conversation, issues related to the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and Nagorno Karabakh were discussed.