Among them, the 4-month-old baby, remains in critical condition and is receiving appropriate treatment
Due to the blockade of the only road connecting Artsakh to Armenia by Azerbaijan, scheduled surgeries continue to be suspended in the medical institutions operating under the Ministry of Healthcare of the Artsakh Republic. 8 children are in resuscitation and neonatal wards of the “Arevik” medical association. Among them, the 4-month-old baby, who was diagnosed with Visceral Leishmaniasis, remains in critical condition and is receiving appropriate treatment.
At the Republican Medical Center, 11 patients are in the resuscitation department, 4 of them are in extremely critical condition, and doctors are doing the utmost to stabilize the condition of the patients. The Ministry of Healthcare of the Artsakh Republic is taking all possible measures to properly overcome the situation created in the aftermath of the blockade.
Aortocoronary shunting of a patient with cardiac pathology transferred from Artsakh to Yerevan was successfully completed. The patient was transferred to the intensive care unit, the health condition is assessed by specialists as stable.