On February 6-7 Ararat Mirzoyan will pay a working visit to Berlin
Minister Mirzoyan will have a meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Analena Berbock, after which the ministers will hold a press conference.
Within the framework of the visit, Ararat Mirzoyan will also have meetings with representatives of German legislative bodies and the expert community.
During the meetings, a number of topics will be addressed, including the issues of expanding the cooperation between Armenia and Germany and the Armenia-EU partnership, the challenges to the stability and security in the South Caucasus, the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan, the process of normalisation of Armenia-Azerbaijan relations and other issues of bilateral interest.