The meeting between the Foreign Minister of Armenia and the President of Syria
On February 23, in Damascus Bashar al-Assad, the President of the Syrian Arab Republic, received Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan.
The interlocutors discussed the situation in the disaster-affected regions of Syria and the works aimed at overcoming the existing problems.
The Foreign Minister of Armenia briefed the President of Syria on the recent developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations, as well as the dire humanitarian situation resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan.