Response of the Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh to the Disinformation Spread by the Defence Ministry of Azerbaijan
Sunday, 23 April, 2023, 10:06
The Ministry of Defence of Azerbaijan released another provocative statement saying that a military truck of the Azerbaijani army hit a mine today deliberately placed by the Armenian side in the Shushi region. This statement is absolutely false and does not correspond to reality. It was preceded by another statement containing disinformation about munitions being allegedly transported from Armenia to Artsakh with the accompaniment of Russian peacekeepers.
The content sequence of the above statements clearly underlines the purpose of the disinformation campaign conducted by Azerbaijan, which is to prepare the ground for possible provocations against the Republic of Artsakh.