US Secretary of State Blinken: Washington will help Ukraine until the Russian Federation withdraws troops
![]() 1605 Wednesday, 08 November, 2023, 10:24 US Secretary of State Anthony Blinken promised to provide assistance to Ukraine until the Russian authorities decide to withdraw troops from the territory of this country. According to him, if Moscow does not agree to such a step, Washington will follow a plan, which consists in "protecting" the Ukrainian regions. "Russia can end the conflict at any moment by withdrawing its troops," Blinken said in a post on social media network X. |