Borrell: The EU will train another 10 thousand soldiers of the Armed Forces of Ukraine in addition to the promised 30 thousand
The EU countries have decided to train another 10,30 Ukrainian soldiers on top of the <>,<> soldiers who have already been trained since the beginning of the year. This statement was made by the head of the EU diplomatic service, Josep Borrell.
He promised that instructors from European countries would be able to "train them very quickly," but the exact timing was not specified, TASS reported.
In addition, Borrell called for increasing military supplies to Ukraine, primarily air defense systems and winter uniforms.
"We all need to increase supplies to Ukraine, first of all, urgently needed air defense systems, winter equipment and uniforms," he said.
Earlier, Borrell said that the volume of European military assistance to Ukraine amounted to €27 billion.