Thursday, 11 July, 2024, 12:54
Ukraine is planning to convene a second peace summit with Russia's participation before the U.S. presidential election in November 2024, Bloomberg reported on July 10, citing its undisclosed sources.
Switzerland hosted Ukraine's global peace summit on June 15-16, with around 100 countries and organizations in attendance. Seventy-eight states and four organizations signed the final joint communique of the peace summit on June 16. Several more joined the document after the event.
Kyiv is planning to arrange a second global peace summit before the end of 2024 and hopes to develop a new joint peace plan based on President Volodymyr Zelensky's 10-point peace proposal, although it is open to opinions from other countries.
An unnamed Ukrainian official confirmed to Bloomberg that the country plans to hold a second summit before the U.S. presidential election.