Statement of the MFA of the Republic of Armenia
Due to the security situation in Syria, the diplomatic staff of the Embassy of Armenia in Damascus will temporarily continue its work from Beirut.
After the announcement of a hotline at the embassy in Damascus last week, the embassy responded to calls received regarding obtaining visas to Armenia, passports, and the possibility of evacuation. There is currently no safe option for the latter.
Subsequently, contact with Armenian citizens will be maintained from the Armenia’s Embassy in Beirut through the following hotline: +9617447205 (mobile).