Macron and Tusk to discuss sending troops to Ukraine after ceasefire
French President Emmanuel Macron and Poland’s Prime Minister Donald Tusk are set to discuss the possibility of sending European troops for a peacekeeping mission to Ukraine once a ceasefire is reached, people familiar with the matter said.
Tusk and Macron will explore the idea of potentially sending European troops as part of a discussion on how to shore up Ukraine over the short-and the long-term․
They cautioned that the proposal will depend on an eventual peace deal that could emerge between Ukraine and Russia.