Over 40 people killed in Israeli air strikes on Gaza Strip over past day
At least 43 people were killed following a series of Israeli air strikes in the Gaza Strip over the past day, Qatar-based Al Jazeera television channel reported on Thursday.
The Israeli Defense Forces delivered air strikes targeting the districts in the center and north of the enclave, according to Al Jazeera.
The Health Ministry of the Gaza Strip reported earlier that almost 45,100 Palestinians have been killed and more than 107,200 were injured following the Israeli army’s offensive on the territory of the enclave since the beginning of the military operation in October 2023.