Russian presidential aide Nikolai Patrushev said that negotiations on the Ukrainian issue should be conducted only between Russia and the United States
Russian presidential aide Nikolai Patrushev said in an interview with the media that negotiations on the Ukrainian issue should be conducted only between Russia and the United States without the participation of other Western countries.
He noted that Moscow has nothing to talk about either with London or with Brussels. Nikolai Patrushev also does not rule out that in 2025 Ukraine will cease to exist altogether.
Other statements by Russian Presidential Aide Nikolai Patrushev:
Russia is not going to discuss territorial concessions for the sake of a Ukrainian settlement. The world must recognize Donbass, Novorossiya, Crimea and Sevastopol as part of it.;
Ukraine will not be among Donald Trump's priorities, he is more interested in China.;
It is unlikely that Donald Trump will send an army to conquer new states;
The responsibility for the energy crisis in Moldova and Transnistria lies entirely with Chisinau;
Moldova's anti-Russian policy will lead to the fact that it "either becomes part of another state or ceases to exist altogether."