Tuesday, 04 February, 2025, 11:26
U.S. shipments of weapons into Ukraine were briefly paused in recent days before resuming over the weekend as the Trump administration debated its policy towards Kyiv, according to four people briefed on the matter.
Shipments restarted after the White House pulled back on its initial assessment to stop all aid to Ukraine.
Reuters, citing a US official, writes that there are different views in the Trump administration regarding the extent to which the US should continue to help Ukraine with weapons from American stockpiles.
Earlier, Trump said he wanted to conclude an agreement under which Ukraine would receive US aid in exchange for rare earth metals.