Zelensky’s calls to provide Ukraine with nuclear arms 'approach madness' — Kremlin
Ukrainian President Vladimir Zelensky’s recent remarks about the provision of his country with nuclear arms that would be sufficient to defend against Russia are "approaching madness," Russian Presidential Spokesman Dmitry Peskov said on Wednesday.
"On the whole, such statements as well as all similar statements are approaching madness. There is a nuclear non-proliferation regime and so on," Peskov told journalists.
The Ukrainian president stated on Tuesday that the West should provide Ukraine with nuclear weapons and also deploy its troops on the country’s territory if it was not yet ready to grant NATO membership to Kiev.