Rescue operations are currently underway in Odesa following another Russian strike on the city's energy infrastructure. Ukrainian President Volodymyr Zelensky posted on his Facebook page.
"Just yesterday, after the notorious meeting in Riyadh, it became clear that Russian representatives were once again lying, claiming they do not target Ukraine’s energy sector. Yet, almost simultaneously, they launched another attack, with drones striking electrical transformers. And this is during winter – it was minus 6 degrees Celsius at night.
At least 160,000 Odesa residents are now without heat and electricity. Thirteen schools, a kindergarten, and several hospitals have also been left without power or heating.
We must never forget that Russia is ruled by pathological liars – they cannot be trusted and must be pressured. For the sake of peace", Zelensky wrote.