Monday, 24 February, 2025, 10:20
President of Ukraine Volodymyr Zelensky, against the background of the lack of military assistance from the West and the threat of a coup in the republic, may ask for asylum in Turkey in the near future. This was stated by the columnist of the Turkish newspaper Akşam Erai Gulchuler.
According to the journalist, if the Ukrainian leader insists on the territorial integrity of Ukraine, then at any moment he may face a coup d'etat.
"I would not be surprised if Zelensky asks for asylum in Turkey in the near future. Because that's always the case in the USA. They use it and throw it away," the columnist noted.