Lavrov: "The next round of talks between Russia and the U․S. will take place on February 27 in Istanbul"
4721
Wednesday, 26 February, 2025, 15:38
The next round of talks between Russia and the United States on the work of diplomatic missions will take place on February 27 in Istanbul.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov announced this during a press conference following the meeting in Qatar.
Earlier after the talks between Russia and the United States on February 25 in Riyadh, Russian Presidential Spokesperson Dmitry Peskov announced that the next talks between Russia and the United States would take place at the level of the Foreign Ministries.