Zakharova: All efforts should be made not to worsen the situation, but improve it
All efforts should be made that will not worsen the situation, but improve it. This was stated by the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova during a briefing, answering the question of how the video published by Trump, presenting the future of the Gaza Strip, can affect the already complicated situation around Palestine and Israel.
Let's see what impact it will have. It is too early to make any judgments. The Trump administration has only been in the White House for 2 months," Zakharova said.
The day before, Trump published a video created by artificial intelligence, which presented "Trump's Gaza" living a prosperous life.