Zelensky: ''It won’t be easy to replace me''
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said he would consider running in the presidential election, if it were to be held.
“It won’t be easy to replace me, because it would require not only holding elections, but also preventing me from running in them. And that would be a little more difficult,” Zelensky told British journalists, according to Sky News.
On March 2, US National Security Advisor Mike Walz told CNN that the United States wants to see a Ukrainian leader who is ready to cooperate with Washington and Moscow, and if Zelensky fails to meet that requirement, it will be a problem.