Lecornu: Paris to Continue Providing Intelligence to Ukraine
France will continue to provide intelligence to Ukraine in the wake of the US decision to suspend its intelligence sharing with Kiev. This was announced by French Defense Minister Sebastian Lecornu, RIA Novosti reports.
Earlier, the Financial Times and Western media reported that the United States had suspended intelligence sharing with Ukraine, which could cause serious problems for the Ukrainian Armed Forces on the front line.
In addition, the British, on the instructions of the US, will also suspend the exchange of American intelligence with Kiev.
Ukraine denies this and reports that as of noon on March 5, the transfer of information continued, albeit with some restrictions.