"They are not concerned about the salvation of suffering Kiev" - Zakharova on the EU summit
The West is trying at all costs to ensure that Kiev can have a pause preventing the collapse of the front, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said at a briefing.
She emphasized that “pauses on the Ukrainian front are unacceptable, firm agreements on the final settlement are needed.”
Commenting on the meeting of the leaders of Western countries in London, the Russian Foreign Ministry spokesperson noted: “The impression is that everyone is concerned not with saving the agonizing Kiev regime, but with preserving transatlantic solidarity, which is constantly failing,” Zakharova noted at a briefing.