Zakharova։ "There will be no separate US-Russia meeting in Saudi Arabia"
A new round of talks between Russia and the United States is not scheduled for this week in Saudi Arabia, and no relevant information has been received from the American side. This was reported to TASS by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova.
CNN reported that US representatives will hold separate meetings with the Russian and Ukrainian delegations in Saudi Arabia this week.
Earlier, it was reported about the meeting between the US and Ukraine on March 11.
The Russian and US delegations had earlier
met in Riyadh on February 18. These were the first large-scale talks between representatives of the two countries in the past few years. Russia was represented in Riyadh by Presidential Aide Yuri Ushakov, Foreign Minister Sergei Lavrov and the head of the Russian Direct Investment Fund Kirill Dmitriev. The meeting, among other issues, discussed the resolution of the Ukrainian conflict, as well as issues related to bilateral relations.