"A historic step towards lasting peace and stability in the region" - MFA of Georgia on the peace treaty
Friday, 14 March, 2025, 13:03
The Georgian Foreign Ministry addressed the possible signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan at the X platform.
“Georgia welcomes the conclusion of negotiations on all 17 articles of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan. A historic step towards lasting peace and stability in the region,” the Georgian Foreign Ministry said in a statement.