Lukashenko։ "Russia and Belarus can form a joint parliament if they are ready"
Russia and Belarus can form a joint parliament if they are ready. This was stated by the President of Belarus Alexander Lukashenko, speaking at the plenary session of the Federation Council of the Russian Federation.
The idea of creating a parliament of the union state was rejected in early 2023. Meanwhile, the Parliamentary Assembly of the Union of Russia and Belarus has been operating since 1996, which includes 36 deputies from each country, the newspaper "Parliamentskaya Gazeta" reminds.
"The Belarusian-Russian integration process must be made irreversible," Lukashenko believes.
Discussing the prospects of Belarus joining Russia, Lukashenko noted: "We must move forward calmly, step by step and implement something, as we are doing now."