Azerbaijan has sent a protest to the European Parliament over a resolution demanding the release of Armenian prisoners
Saturday, 15 March, 2025, 19:20
The Committee on International Relations and Inter-Parliamentary Relations of the Milli Mejlis of Azerbaijan has sent a letter of protest to the European Parliament regarding the resolution adopted by the Council of Europe on March 13, 2025, APA reports.
“We express our strong protest against the groundless and biased resolution “Illegal detention and so-called trials of Armenian hostages” adopted by the European Parliament on March 13, 2025,” the Azerbaijani parliament’s letter reads.
On March 13, the Council of Europe adopted a resolution demanding that Baku immediately release the Armenian captives.