Witkoff։ "We don't need to solve everything militarily. But we would under certain circumstances"
The US may resort to military action against Iran under certain circumstances, as President Donald Trump is firmly determined not to allow Iran to acquire nuclear weapons, according to the statement by US Special Representative Steve Witkoff on Fox News.
"We don't need to solve everything militarily. But we would under certain circumstances," Witkoff said.
The special representative of the president emphasized that the US is currently signaling to Iran that dialogue can lead to the right solution, as the alternative is not the best.
Witkoff emphasized that US President Donald Trump's position on nuclear weapons in Iran remains unchanged.
"Iran cannot have a bomb. We cannot allow them to proceed to weaponization and a nuclear arsenal. It cannot happen, and it will not happen," he stressed.
Earlier, US President Donald Trump admitted that he wants to sign a new nuclear agreement with Iran. The countries had previously signed such an agreement in 2015, but Trump withdrew the US from it in 2018.