The Prime Minister receives the delegation led by Iranian Foreign Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi, who is on an official visit to Armenia.
Welcoming Mr. Araghchi’s visit to Armenia, the Prime Minister wished him success in his new position and at the same time thanked him for contributing to the consistent development of Armenia-Iran relations in the previous period. The Prime Minister emphasized that cooperation between the two countries is developing successfully and one of its important preconditions is that the parties have been able to build mutual trust. Nikol Pashinyan emphasized that relations between Armenia and Iran are based on natural interests, which is an important basis and guarantee for the further development and expansion of relations.
Seyyed Abbas Araghchi thanked for the reception and conveyed the warm greetings of Iranian President Masoud Pezeshkian to Prime Minister Pashinyan. The Iranian Foreign Minister noted that Armenia-Iran relations are anchored in historical economic and cultural relations. According to him, the relations between the two countries are of strategic importance and the ongoing developments further emphasize the importance of bilateral cooperation. Seyyed Abbas Araghchi emphasized Iran's continued support for the territorial integrity of Armenia and emphasized the importance of the inviolability of existing borders in the region.
The interlocutors touched upon the implementation of new projects between Armenia and Iran in the economic sphere, including infrastructure and energy. The importance of organizing high-level bilateral visits was emphasized.
The sides exchanged views on the need of signing the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, as well as other issues of mutual interest.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the Government of Armenia is committed to the consistent implementation of the peace agenda. At the same time, the Iranian Foreign Minister expressed his country's support for the signing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, adding that it will contribute to ensuring stability in the region.
Prime Minister Pashinyan asked to convey his warm greetings to the Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei and Iranian President Massoud Pezeshkian.