Trump։ "Secondary tariffs will be imposed on Russian oil"
United States President Donald Trump has threatened to impose secondary sanctions on Russian oil if Moscow does not agree to a ceasefire to end its war in Ukraine.
“If Russia and I are unable to make a deal on stopping the bloodshed in Ukraine, and if I think it was Russian’s fault – which it might not be – but if I think it was Russia’s fault, I am going to put secondary tariffs on all oil coming out of Russia,” Trump said in an interview with NBC on Sunday.
Trump said that the 25 percent tariffs could happen at any moment, adding that he plans to speak with Putin this week.
According to the report, Trump was “angry when the Russian president started questioning Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy’s legitimacy and discussed the prospect of a new leadership in Ukraine.
On Thursday, Putin suggested that a temporary administration under the supervision of the United Nations should be introduced in Ukraine – a proposal swiftly rejected by UN Secretary-General Antonio Guterres.