Netanyahu arrives in Washington
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has arrived in Washington for an emergency visit, where he will hold talks with US President Donald Trump.
The Israeli prime minister is accompanied by his wife, Sarah Netanyahu, and Defense Secretary Major General Roman Hoffman.
Netanyahu met with the US Secretary of Commerce and the US Trade Commissioner.
Earlier, Netanyahu's office said in a statement about his visit to the US and talks with Trump that the politicians will discuss issues related to tariffs, efforts to return Israeli hostages, Israel-Turkey relations, as well as the threat from Iran.