Peskov։ "Russia is in favor of a ceasefire, but there are "questions hanging in the air""
Russian President Vladimir Putin supports the ceasefire initiative in Ukraine, but a number of issues need to be resolved for this, the press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, said.
Earlier, the Kremlin spokesman noted that the Russian president supports the idea of a ceasefire, but there are many issues that need to be discussed. According to him, the resolution of these issues is “up in the air.”
Peskov added that this is a complex issue, and there is a lot of work ahead. He emphasized that the Russian Federation is just beginning this path.