Peskov: "The issue of Ukrainian settlement is not being discussed in Istanbul"
The Russian-American consultations in Istanbul are not discussing the Ukrainian settlement, the conversation is about normalizing bilateral relations, said the press secretary of the Russian president Dmitry Peskov.
"These are negotiations between the Foreign Ministry and the State Department exclusively on issues of settlement and normalization of bilateral relations. The issue of the Ukrainian settlement is not discussed at these negotiations," he told journalists.
The Kremlin representative was also asked whether there are any time frames for reaching agreements during these consultations.
"No, there are no time frames. There is an understanding that everyone is interested in a speedy settlement, but with due regard for the interests of the parties," Peskov replied.