Witkoff heads to Russia to meet with Putin - Axios
President Trump's diplomatic envoy Steve Witkoff traveled to Russia and is expected to meet President Vladimir Putin on Friday, according to a source familiar with the trip and Flight Radar data.
This will be the third meeting between Witkoff and Putin as Trump pushes for a ceasefire in the war between Russia and Ukraine.
Trump has become frustrated that negotiations haven't made much progress in recent weeks.
If no ceasefire is reached by the end of the month, Trump could move forward with additional sanctions on Russia either through executive power or by asking Congress to pass new sanctions legislation, a source familiar with the issue told Axios.
We are making progress. We hope that we are getting relatively close to getting a deal between Russia and Ukraine to stop the fighting," Trump said on Thursday during a Cabinet meeting.