China Raises Tariffs on US Goods to 125% in Retaliation
China will raise tariffs on all US goods from 84% to 125% starting April 12, and said it plans to ignore any further increases announced by Washington from here because the Trump administration’s moves have become “a joke.”
The announcement by the Ministry of Finance on Friday came after the White House clarified that levies on Chinese goods rose to 145% this year. China said it no longer makes economic sense if the US imposes more tariffs.
"If the US side subsequently continues to impose tariffs on Chinese goods exported to the US, the Chinese side will not pay attention to it," the statement said.