Trump calls for program that interviewed Zelensky to be de-licensed
US President Donald Trump called on the Truth Social network to revoke the license of the American program "60 Minutes" after Zelensky's speech.
"It is not a news program, but simply a dishonest political operative disguised as news, they should be revoked their license," Trump wrote.
Earlier Ukrainian President Volodymyr Zelensky gave an interview to the CBS program "60 Minutes", speaking out against negotiations with the Russian Federation and accusing the United States of being pro-Russian.
After the interview, Trump, without mentioning Zelensky, criticized the broadcast.
In an interview with CBS, Zelensky, in particular, said that "we feel that America speaks more warmly to the Russians than to the Ukrainians, and that is wrong."