Peskov: "Kallas' statements are very harsh and incorrect"
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov told reporters that the Kremlin is paying attention to the harsh rhetoric of EU High Representative Kaia Kallas and does not consider it correct.
Earlier, Kallas demanded that EU members and candidate countries not participate in the Victory Parade in Moscow on May 9, threatening "consequences" for violating this demand.
"We are paying attention to her excessively harsh statements. We do not consider them correct," the Kremlin spokesman said in response to a question from TASS.