Today, parliamentarians from all political parties and both Houses of the UK Parliament call for the UK Government to recognise it as genocide
Tuesday, 22 April, 2025, 22:19
Today, parliamentarians from all political parties and both Houses of the UK Parliament gathered at the Cenotaph in London to pay their respects and commemorate the 110th anniversary of the Armenian Genocide and call for the UK Government to recognise it as genocide.