"Genocide commemoration is a reminder to the world of the importance of confronting violence" - Lebanese President
Thursday, 24 April, 2025, 14:27
Lebanese President General Joseph Aoun sent a message on the 110th anniversary of the Armenian Genocide․
The Lebanese President emphasized in his message that the commemoration of the Genocide is not just a tribute to a sad historical event, but an affirmation of justice, human rights and the fundamental values ​​of human dignity.
"It is a reminder to the world of the importance of confronting violence, extremism and all forms of exclusion," Aoun said.
Aoun reaffirmed Lebanon's unwavering solidarity with the Armenian people in their peaceful struggle to uphold these principles.