"At night, military facilities were attacked using high-precision weapons" - Russian Defense Ministry
Thursday, 24 April, 2025, 16:04
The Russian Defense Ministry announced that it had carried out “precision weapons” strikes on military facilities in Ukraine overnight.
According to the Russian Defense Ministry, the “massive night strike with precision weapons” was aimed at “Ukrainian enterprises engaged in the production of aviation, rocket, space engineering and armored vehicles.”
The department reported that “all the facilities targeted by the strikes were hit.”
Nine people, including two children, were killed in the Russian military’s overnight strikes in Kiev. 77 people were injured. Rescue operations are underway at the site of the destruction in the city’s Svyatoshinsky district. April 25 has been declared a day of mourning.