"Patience may burst" - Zelensky on attacks on Kiev
Russia must stop shelling Ukraine, which will show its desire to establish a ceasefire. This was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelensky at a joint press conference with South African President Cyril Ramaphosa.
He noted that if Russia declares that it is ready for a ceasefire, it must stop mass strikes on Ukraine. According to him, the cup of patience of Ukrainians may be full. Zelensky emphasized that it is Ukrainians who are under attack by Russian missiles.
“The cup of patience of Ukrainians may be full. Do you understan? Because we are under attack, and no one else. I would not wish this on anyone, but we are under attack by Russian missiles,” the Ukrainian president noted.
Zelensky, who was in South Africa on an official visit on April 24, announced that he had canceled some of his meetings in South Africa due to the Russian attacks on Kiev at night.
Zelensky noted that there is a lot of destruction, casualties, and injuries among the civilian population.