Irakli Garibashvili leaves politics
Irakli Gharibashvili is leaving the post of chairman of the ruling Georgian Dream party and is leaving politics. He announced this during a briefing.
“Today I want to inform you about my decision to leave politics. As you know, over the past few weeks, there have been constant speculations about my future political activities. Therefore, I feel obliged to give a comprehensive answer to the questions raised before the public,” Gharibashvili said.
The politician noted that he will continue to work in the private sector, the details will be announced later.
Gharibashvili did not specify who will take the post of chairman of the party, and also denied the possibility of returning to politics as an opposition member of Georgian Dream.