Friday, 25 April, 2025, 20:51
President Trump’s job approval rating has fallen steadily during his first three months in office, according to a New York Times average of polling.
Mr. Trump’s approval rating has sunk to about 45 percent, down from 52 percent one week after he took office. Around half of the country now disapproves of his performance, the polling shows.
American presidents typically enter office with a groundswell of support that wanes over time. But Mr. Trump’s approval has been dropping slightly faster than that of his predecessors.
Mr. Trump started his term with the second-lowest approval rating for a president in modern history. The only recent president to have started in a worse position was Mr. Trump the first time he took office.